אור הזהב – קונים זהב במזומן – מחיר הזהב

מחיר הזהב

Home / מחיר הזהב

מחיר הזהב היומי

מחיר הזהב לפי שנים

מה משפיע על מחיר הזהב?

זהב משמש כמדד מיומן של הערך הריאלי בכל העולם. המחיר של הזהב יכול לעלות ולרדת ובשנים האחרונות, בטווח של עשור, נרשמה עלייה משמעותית במחירי הזהב מה שגרם לתכשיטים הישנים שלכם להיות שווים יותר. הרבה יותר. למרות הירידה במחירי הזהב בשנה האחרונה אפשר לראות בוודאות עלייה מטאורית במחירי הזהב בעשור האחרון, בוודאי בעשרים השנה האחרונות. אבל מה גורם למחירי הזהב לעלות?

הקשר בין ביקוש והיצע הזהב למחיר הזהב

מעט מאד זהב נוצר בכל שנה. בסך הכל 2,500 טונות-מטר של זהב מיוצרות / נמצאות בכל שנה, בהשוואה ל-165,000 טונות-מטר של זהב שיש כרגע בהיצע. כדי להמחיש: תדמיינו תדמיינו שכל הזהב בעולם ממלא 3 וחצי ברכות אולימפיות והשנה נוספו למעגל הזהב קוביה קטנה של 16 ס"מ.

לכך יש השפעה מכרעת על מחיר הזהב. ההיצע לא גדל והמחיר מושפע כמעט בלעדית על ידי הביקוש. מכאן, כדי לשאול מה משפיע על מחיר הזהב צריך לשאול קודם כל מה משפיע על הביקוש לזהב, וכך לקבל הערכה על כל הגורמים המשפיעים על מחיר הזהב.

הגורמים המשפיעים על מחיר הזהב

1. משבר עולמי ומחיר הזהב

מכיוון שמחיר הזהב נוטה לעלות כאשר למשקיעים יש חוסר ביטחון בממשלה או בשוק הון, הם בוחרים להשקיע יותר בזהב. כתוצאה מכך הביקוש גדל, ההיצע נשאר זהה ומחיר הזהב צומח. לדוגמה, מחיר הזהב צמח ישר אחרי שרוסיה פלשה לאוקרינה, כי משקיעים חששו מחוסר יציבות במקום ובחרו להשקיע בזהב במקום בשוק המניות המקומי.

2. אינפלציה משפיעה על מחיר הזהב

השקעה בזהב נחשבת הגנה יעילה מפני שחיקת ערך הכסף. זהב הוא אמצעי חיליפין לכל דבר ובמידה מסוימת הוא מתחרה של השקל והדולר. לכן, כשהשקל נשחק, הזהב שווה יותר. זהב מושך במיוחד כהשקעה נטולת סיכונית והשפעות פוליטיות. משקיעים ינהרו להשקיע בזהב כאשר הם מרגישים שערך הכסף שלהם נשחק.

3. ערך הדולר מול מחיר הזהב

מחיר הזהב וערך הדולר מראים קורלוציה שלילית יציבה למדי. כאשר הדולר חזק, הזהב מתחלש וההפך. לדוגמה, בין ה-1 בספטמבר ל-10 בספטמבר 2014 הדולר האמריאי עלה בכמעט 2 נקודות מה שגרם לנהירה של מכירת זהב אצלנו.

4. הבנק המרכזי ומחיר הזהב

בארצות הברית, הבנק המרכזי הוא הfederal reserve. לרוב מדינות העולם יש בנק מרכזי (בנק ישראל אצלנו) כאשר הבנקים החזקים מבינהם הם ECB – הבנק המרכזי של אירופה, הבנק של יפן, הבנק הלאומי של שוויץ והבנק של ארה"ב. הבנקים הגדולים הללו מעדיפים לקנות זהב כאשר יש אי יציבות פוליטית כתוצאה מכך, ובעיקר עקב הגודל הכלכלי העצום של המדינות הללו, מחיר הזהב משתנה.

5. שער הריבית ומחיר הזהב

מחיר הזהב משתנה לעיתים כתוצאה משינוי דרסטי בשיעור הריביות במשק. כאשר הריבית עולה, מחיר הזהב נוטים להיחלש כי משקיעים בוחרים למכור זהב (כמו אצלנו) משום שלא משתלם להם לקבל הלוואה בבנק בקלות, וזהב נראה שכאופציה עדיפה יותר. כאשר שיעור הריבית יורדת (כמו כרגע, אצלנו בישראל) מחירי הזהב עולים כי הביקוש להם עולה.

מאמרים על מחיר הזהב מתוך הבלוג

צרו קשר

קבלו הצעת מחיר עכשיו

Not readable? Change text. captcha txt